Na návšteve v ľudskej ZOO: Dlhokrké ženy z kmeňa Padaung

Autor: Peter Ondriaš | 22.3.2017 o 4:53 | (upravené 22.3.2017 o 5:46) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  4804x

Priznávam, trochu bulvárny nadpis. Avšak to bolo asi prvé, čo nám prebehlo hlavou po návšteve "dlho-krkej dedinky" na severe Thajska pri Chiang Mai.

Kayan, nazývaní aj Red Karen alebo Karenni, sú menšina v Mjanmarsku žijúca blízko pri hraniciach s Thajskom. V 80-tych a 90-tych rokoch veľa z nich utieklo do Thajska kvôli konfliktu s vtedajším vojenským režimom a množstvo z nich stále žije v utečeneckých táboroch so statusom ilegálny imigrant, bez možnosti získať thajské občianstvo. Jednou z podskupín tejto menšiny je kmeň Padaung, ktorý je známy tým, že ženy nosia ťažké mosadzné kruhy okolo krku, predlaktia a predkolenia.

Boli sme sa pozrieť do jednej z takýchto dediniek, ktorá je blízko pri Chiang Mai a fičí si hlavne na turizme. Nemohli sme sa ubrániť pocitu, že sme v akejsi ľudskej zoo, ale pravdepodobne sa ľudia v tejto dedine majú vďaka zvedavým turistom stále o čosi lepšie, ako keby zostali v utečeneckých táboroch pri hraniciach, a môžu byť finančne nezávislí. Samotné vstupné do dedinky bolo okolo 14 eur, hádam im to nejako pomôže. A možno to ide niekomu inému do vrecka, nevieme. Každopádne ľudia v dedinke normálne žijú, majú tu malú školu, kam prichádzajú učitelia z mesta. Na dvoroch mali zaparkované motorky. Ženy sa venovali predaju vlastne vyrobených suvenírov, tak ako milióny ďalších ľudí v juhovýchodnej Ázii. Rozdiel bol len v tom, že tieto ženy sú podstatne viac fotené. Zaujímavé, že sme v dedine nevideli žiadnych mužov.:)

Kruhy na krku vraj začínajú nosiť už 5 ročné dievčatá, a postupne si kruhy pridávajú. Neskladajú si ich ani na noc, je totiž obtiažne ich nasadiť späť. Opticky to vyzerá, že majú dlhší krk, ale v skutočnosti kruhy nepredlžujú krk, ale tlačia nadol ramená a hrudný kôš ich samotnou váhou (môžu vraj vážiť až do 10 kíl). Napriek tomu to pre ne nepredstavuje nejaké výrazné obmedzenie pohybu. Nie je pravda, že by sa im zlomil krk, keď si ich dajú dole, krk zostava v normálnom stave a kruhy môžu kedykoľvek prestať nosiť. Vždy, keď si jeden level chcú pridať, musí sa vymeniť celá sada, pretože to je jeden kus mosadze ovinutý v špirále okolo krku, ktorý sa navíja ručne a môže to trvať aj niekoľko hodín.

My sme na krku jednej 25 ročnej ženy napočítali až 20 kruhov, našli by sa tam ale možno aj dlhšie. Nosia ich hlavne kvôli tradícii, preto, aby sa viac páčili, a momentálne už asi hlavne kvôli peniazom z turizmu. Táto tradícia už prežíva najmä vďaka nemu a v Mjanmarsku v štáte Kayan už vraj kruhy tak moc nefrčia a ženy ich prestávajú nosiť.

Viac informácií z našich ciest môžete nájsť na Facebook stránke FasaTrasa alebo na našom cestovateľskom blogu FasaTrasa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?