reklama

Plávali sme so žiarivým planktónom, ktorý porazil aj hviezdnu oblohu nad nami

S planktónom si zaplával už kadekto, veď sú ho predsa plné oceány. Problém je v tom, že ho prakticky nie je vidieť. My sme však mali to šťastie a plávať so svetielkujúcim planktónom bolo jedinečné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Nachádzame sa na Coconut beach na malom kambodžskom ostrove Koh Rong, vzdialenom asi 25 km od pevniny. Na bielej piesočnej pláži dlhej asi 400 metrov sa v palmách schovávajú 3-4 malé rezorty. Turistov je tu naozaj málo, takže nám to miestami príde skôr ako súkromná pláž. Tyrkysovo modrá, priezračná voda v sebe ukrýva niečo, čo sme ešte nevideli. More planktónu!

Coconut beach na kambodžskom ostrove Koh Rong počas dňa
Coconut beach na kambodžskom ostrove Koh Rong počas dňa (zdroj: NK)

Ako na väčšinu divadiel, aj na toto sme si museli počkať do večera. Vstupenky však potrebné neboli a dresscode na divadlo vskutku kontroverzný – plavky! Vstupujeme pomaly do vody ale netušíme ako ďaleko v tej tme až musíme ísť. A či uvidíme bioluminiscentné mikroorganizmy alebo krvilačného žraloka. V hlbšej vode sa však objavili. Čím viac sme sa hýbali, tým viac zelených svetielok bolo okolo nás. Čím viac sme však boli lenivejší, tým viac sa nechcelo svietiť ani planktónu. Vytvárali nekonečne zaujímavé svetelné siete, či obrazce. Videl som Matrix! Jednoznačne jedna z najzaujímavejších vecí, ktoré sme na naše ceste videli. Hoci nad našimi hlavami boli stovky hviezd dokonca aj s jemným náznakom mliečnej dráhy, planktón im zasadil jednoznačné KO. Každopádne sa spolu pekne dopĺňali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozor na prehnané očakávania

Planktón nás jednoducho očaril. Dávajte si však pozor na všetky tie krásne fotky svietiaceho planktónu. Netvrdím, že sú to vymyslené zábery. Na ich zhotovenie však bola potrebná určitá zhoda okolností, správne miesto, či dlhé expozície na kvalitných foťákoch. V konečnom dôsledku to môže vytvárať ilúziu ešte väčšej fantázie ako v skutočnosti je. Ak však chcete vyjsť šťastiu v ústrety, nočná obloha bez mesiaca, ideálne žiadneho osvetlenia z pláže alebo pobrežia v diaľke zvyšuje šance na planktón show, resp. jej svetelnú intenzitu. Posledné slovo má aj tak vždy príroda a tá je občas nevyspytateľná. Domáci tvrdili, že planktón je v týchto miestach najlepšie vidieť počas júna a júla, to je však v Kambodži dažďová sezóna. Nám sa planktón nepodarilo odfotiť lebo sme si k nemu museli doplávať - preto prikladáme len ilustračnú foto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pre ilustráciu, aj takto môže vyzerať planktón za ideálnych podmienok (Maledivy). My sme ho však priamo na pláži nevideli. Skok z móla 50 metrov od brehu, ho však prekvapil! Následne aj planktón nás :)
Pre ilustráciu, aj takto môže vyzerať planktón za ideálnych podmienok (Maledivy). My sme ho však priamo na pláži nevideli. Skok z móla 50 metrov od brehu, ho však prekvapil! Následne aj planktón nás :) (zdroj: Doug Perrine, Alamy)

Prečo ten planktón vlastne svieti?

Za schopnosťou planktónu vydať zo seba štipku svetielka na veľmi krátku dobu je chemická reakcia. Tá vzniká deformáciou bunky planktónu spôsobenú pohybom vody – či už vĺn, plávajúcej loďky alebo človeka. Planktón to ma celé premyslené, chce predsa prežiť. Po prvé, verí, že náhly záblesk svetla môže predátora vyplašiť. Predpokladám, že vedci v tomto prípade majú na mysli skôr malú medúzku ako mega veľrybku. Po druhé, riadi sa princípom nepriateľ nepriateľa je môj priateľ. Preto ju spoločne všetci osvetlia a vystavia mini-predátora stredne veľkému predátorovi. Preto nás zrejme vo vode stále niečo kuskalo. Nika stále verí, že to boli listy, ktoré doniesol príliv. Ja som ich však v takom množstve cez deň a následne ani ráno vo vode nevidel. Pravdou však zostáva, že planktón môže vyvolávať štipkajúci pocit na tele, podobný kuskaniu. Každopádne, či už tomu planktónu v ten večer narástla huba alebo nie, plávanie s ním bol unikátny zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viac informácií z našich ciest môžete nájsť na Facebook stránke FasaTrasa alebo na našom cestovateľskom blogu FasaTrasa. Ďalšie jedinečné zážitky z našej cesty nájdete aj v zozname nižšie.

Peter Ondriaš

Peter Ondriaš

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Člen cestovateľského dua na fantastickej ceste naprieč Áziou, aka FasaTrase. Dobrodružstvo začalo v septembri 2016 a trvalo presne 365 dní. Za ten čas sme precestovali 17 krajín a navštívili množstvo úžasných miest. Radi by sme sa s ostatnými podelili s našimi zážitkami, preto (občasne) píšeme blogy. Našu cestu ste mohli sledovať aj na stránkach Facebooku alebo na našom blogu FasaTrasa. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu